Boks

Boks Dersi

Boks, tam bir kondisyon spordur. Yani ‘’ fiziksel dayanıklılık’’ sporudur. Vücudun her anlamda kontrollü olması durumudur. Nefes, teknik, güç, disiplin vb… Bir boks antrenmanında, o antrenmanın ne kadar süreceğini belirleyen altın kuraldır, kondisyon… Boks sporunda başlı başına öğrenilmesi gereken bir durumdur. Kondisyonun gelişmesi sağlığınız hayatı için ha

Hem kondisyonu sağlamak hem de kondisyon devam ettirmek hem de kondisyonu kaybetmemek için sıkı çalışmak gerekir.

Kondisyon ile ilgili genel olarak yanlış bir kanı vardır. Kaslı görünen ve iri görünen kişilerde şöyle bir düşünce vardır: kaslı insanın kondisyonu da güçlüdür. Bu yanlış bir kanıdır. Çünkü kondisyon, kas kütlesi ya da yağ kütlesi değildir. Kondisyon demek nefes kontrolü ve dayanıklılık demektir. Kondsiyonunu güçlendirmek isteyen bir kişi ilk önce nefes kontrolünü düzene sokmalıdır. Düzenli bir ritimde nefes alıp vermek son derece önemlidir. Bir metronom gibi düzenli ve sistemli bir şekilde nefes almak gerekir. Sık nefes almak ya da seyrek nefes almak değil; doğru ve ritimli nefes almak gerekir. Boks sporunda kondisyonunuzu geliştirmek için buna son derece önem vermeniz gerekir. Boks yaparken bir de yüzme sporu ile uğraşırsanız en iyi şekilde kondisyonunuzu geliştirmiş olursunuz.

Peki, kondisyon nasıl artar? Bunun için yaptığınız spor dallarının aktivite düzeni önemlidir. Boks yaparken kondisyonunuzu arttıran en önemli hareket, ip atlamaktadır. Olağanüstü bir nefes açma tekniği vardır. Bunun dışında; bisiklet, koşu badı, yüzme, mekik, barfiks gibi idmanlar da kondsiyonu geliştirir. Her spor dalında olduğu gibi bu eylemlerin hepsini profesyonel bir hoca eşliğinde boks yapmak çok daha etkili ve çok daha doğru bir yöntemdir. Özellikle boks gibi disiplin gerektiren özel ve farklı spor dallarında güçlü ve profesyonel koçlardan destek almak son derece önemlidir.


Boks Kursu    Boks Dersi    Boks Okulu    Boks   
Etiketler

Copyright 2014 Tüm Hakları Saklıdır